kolektorek

Czy nie lepiej przespawać wyloty z paneli po przekątnej-wtedy mam pewność że płyn będzie płynał przez cały panel.Następne-panel grzejnikowy zamontować w odległości np.3 cm od warstwy izolacyjnej aby powietrze mogło przepływać od spodu.Na panelu chcę dodatkowo zastosować rurkę miedzianą żeby zwiększyć sprawność.Chodzi mi o to że w takim układzie dodatkowa ilość odebranego ciepła zaoszczędzi mi budowę 1-go kolektora.zamiast 3 szt.zrobię 2.Co o Tym sądzicie.I jeszcze jedno czy do układu może być narmalna pompa 4-ro biegowa co czy pompa cyrkulacyjna.U mnie odległość do zbiornika wynosi okło 8 m.bo czcę wykorzystać zbiornik od co i dodać tylko zawory docinające.

Możesz mieć rację z tym rozgrzewaniem dachowych płyt bitumicznych, muszę to sprawdzić w słoneczny dzień! Moje płyty są czarne od spodu, więc sądziłem, że dobrze przewodzą ciepło. Jest jeszcze jeden aspekt takiego rozwiązania, a mianowicie czy przez zablokowanie przepływu powietrza pod płytami nie doprowadzi się do ich szybkiego uszkodzenia w wyniku dużej temperatury? Wtedy to już się taki kolektor nigdy nie zwróci!!!
Czarne węże są z jakiegoś kompozytu gumy sztucznej i PCV odpornego na UV, tylko że pod wpływem ciepła robią się miękkie i to może być problem!? Zaczną się spłaszczać i pompka może nie dać rady wytworzyć obiegu wody?!

Teraz ogólnie.
Wlot i wylot z panela grzejnikowego lepiej jest zrobić po przekątnej, ale ja się nie bawiłem w spawanie, ponieważ myślę że spawanie skróci okres eksploatacji takiego kolektora.
Od spodu kolektora dałem klimatyzacja cienkie ekrany zagrzejnikowe na styropianie, żeby odbijały ciepło na kolektor. Jako pompę obiegową wykorzystałem 1-dno biegową solidną pompkę od pralki automatycznej, ale ja mam kolektor poniżej poziomu bojlera. Działa bardzo sprawnie na odległości około 10m.
Do Slak68: dlaczego “warto 1 raz na rok zmienić kierunek przepływu wody”

ta szczelina pod absorberem nic nie da jesli skrzynia kolektora bedzie szczelnie przykryta szybą. Tu wymiana ciepła słońce-kolektor głównie zachodzi przez promieniowanie a konwekcja o ktorej mowisz jest naprawde w minimalnym stopnu (wręcz powiem ze jej nie ma -chyba ze zrobisz otwory wentylacyjne w skrzyni kolektora to wtedy powietrze bedzie wymuszalo unoszenie sie ciepla). Pochlanianie ciepla zalezy jedynie od materialu jakim jest pokryty absorber-najlepsze jest pokrycie selektywne. A te rurki dodatkowe na panelu to nie kumam o co Ci chodzi – osobiscie uwazam ze szkoda kasy na jakies dodatkowe rurki cu.

Zbudowałem kolektorek z węża ogrodowego (czarny, wytrzymuje temp. max 60st. ma atest spozywczy, za mb dalem jakies 3,5zl w chyba Practikerze). Moje spostrzezenia – słoneczko go przygrzewa a on sie robi mieciutki i sie troche skurczył (kilka procent), terazjuz sie ustabilizował (nie kurczy sie). Obieg działa na grawitacji czyli potrzebuje własnie jakies 60 st zeby woda ruszyła w wezyku, teraz działa bez zarzutu – jest slonko grzeje, nie ma slonka nie grzeje. Kolektor kosztował mnie jakies 40zł i troche wolnego czasu a uciechy mam po same pachy :). Jesli dziala na grawitacji to pompka bez problemu bedzie cisła wode. Wężyk napewno sie nie spłaszczy. Dodam ze “kolanka” wykonalem z rurki PEX (własnie zeby nie było potencjalnych zawężeń przekroju a tym samym wiekszych strat na przepływie) jedynie odcinki proste są z węża “gumowego”.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s