zbiornik

W ziemi osobiście bym zaproponował zaizolowanie rurki gorącej w dwie otuliny z thermaflexu o grubszych ściankach (jedna na drugą), następnie “obleczenia” w rękaw foliowy (ze sklepu ogrodniczego) i włożenie wszystkiego w rurę 110 od kanalizy (najlepiej gdyby się tam zmieściły obie rurki od kolektora). W przypadku PUR -bez rury kanalizacyjnej i dwa rękawy foliowe (przeciw wodzie). Inny pomysł to dwie płyty styropianowe (lub lepiej PUR) złożone razem z wyciętym rowkiem miedzy nimi na rurkę, musi być to zaizolowane także przeciw wodzie. docieplenie rur nie jest ważny a bardzo ważny tak samo jak docieplenie bojlera ja grzejąc wode czy to z c.o. czy też z solara nie wykożystana woda starcza na drugi dzień do południa nie docieplone te rzeczy są jak radiatory straty ciepła są bardzo duże ja mam w moich może śmiesznych solarach podłonczony pod blache termostat taki zwykły od bojlera i załancza on po 30 stopniach pompe od c.o. i odwrotnie ,jest to wszystko praktycznie bezobsługowe.

Pisząc o folii (rękawie foliowym) miałem na myśli tylko izolację przeciw wodzie a nie ociepleniu. U mnie teren jest taki, że wiosną poziom wody jest równy poziomowi ziemi, i stąd takie przeczulenie na ten fakt. Nikt by chyba nie chciał by jego dzieło zaczęło pływać -raz dostanie wody i wszystko poszło… Trudno dokładnie coś powiedzieć gdy nie zna się szczegółów. A ten rękaw foliowy to miałby być naciągnięty na całej długości odcinka w ziemi jednolity kawałek, tak aby po wrzuceniu wszystkiego do wody wnętrze folii było suche. Dwie folie -w razie gdyby jedna mogła przeciekać to jest jeszcze druga… Gdy teren jest przepuszczalny lub suchy, ew. czymś przykryty to już inna sprawa, można sobie takie zabezpieczenia pominąć, a tylko wszystko owinąć w jakąś folię -“żeby się nie brudziło”.
Co do zbiornika -wcześniej pisałem, że przez noc temperatura spada o 1 stopień. Przy pomiarach miernikiem o rozdzielczości 1 stopnia (i zakresie do 1000 stopni) tak wychodziło, teraz gdy pozakładałem w/w czujniki to pokazuje spadek 2 stopni na 6 godzin przy temperaturze ok 40 stopni, a o izolacji wcześniej pisałem -kiepski wynik. Sam strecz taką watę utrzyma, ale dwie osoby do tej operacji to minimum.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s